haber örnekleri

HABER ÖRNEKLERİ

 Olay haberlerinde…ne olmuş ? sorusuna cevap girişte yer almalı…sade, ayrıntıya kaçmayan cümleler kullanılmalı

 

 KAZA

 -ANTALYA'DA TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 9 YARALI

- Antalya'da meydana gelen trafik kazasında 1  kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

                 Alınan bilgiye göre, Ömer Ceylan'ın kullandığı 15 HE 616 plakalı  otomobil, Yener Ulusoy Bulvarı ile Güllük Caddesi'nin kesiştiği Yüzüncü Yıl  Köprülü Kavşağı alt geçidinde, Ali Bircan Bilgin idaresindeki 07 GJ 133 plakalı  otomobilin arkadan çarpması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybetti. Otomobil,  önce refüjdeki elektrik direğine, ardından da Zeki Kara yönetimindeki 07 AB 0022  plakalı özel halk otobüsüne çarptı.

                 Ağır yaralanan ve otomobilde sıkışan sürücü Ömer Ceylan (22), vatandaşlar  ve itfaiye ekiplerince araçtan çıkarıldı. Ceylan, kaldırıldığı Atatürk Devlet  Hastanesinde kurtarılamadı.

                 Kazada halk otobüsünde bulunan 9 yolcu da hafif yaralandı. Antalya Devlet  ve Tıp Fakültesi Hastanelerine kaldırılan yaralıların ayakta tedavi edildiği  bildirildi.

                 Kazaya karışan araçların ve yola devrilen elektrik direğinin kaldırılması  sırasında alt geçitte ulaşım yaklaşık bir saat tek şeritten sağlandı.

                 Bu sırada, kent merkezindeki bağlantılı ana yollarda da trafik  sıkışıklığı yaşandı.

 

 

-TRABZON'DA TRAFİK KAZASI: 4 YARALI

                

 Trabzon'un Maçka ilçesinde meydana gelen  trafik kazasında 4 kişi yaralandı.

                 Alınan bilgiye göre, Gümüşhane'den Maçka'ya giden Besim Yılmaz  idaresindeki 61 AP 470 plakalı kamyonet, Çatak köyü mevkiinde, karşı yönden  gelen Hayri Kür'ün kullandığı 61 RC 847 plakalı otomobille çarpıştı.

                 Kazada sürücüler ile otomobildeki Özkan Yılmaz ve Bahriye Kür yaralandı.

                 Yaralılar, Maçka Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

 

 

                 -ŞEMDİNLİ'DE TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

                

- Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki trafik  kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

                 Alınan bilgiye göre, Zabit Kılıç (28) yönetimindeki kamyonet, ilçe  merkezinden Ortaklar köyüne giderken Beyazkaya mevkisinde şarampole yuvarlandı.

                 Sürücü Zabit Kılıç, kaza yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün kardeşi  Halit Kılıç (26) yaralandı.

                 Halit Kılıç, Şemdinli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

 

ADLİYE

 

-ALEMDAROĞLU'NUN ''GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA'' DAVASI

                 -ESKİ İÜ REKTÖRÜ PROF. DR. KEMAL ALEMDAROĞLU'NUN

                 YARGILANMASINA BAŞLANDI

                

                

- Eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü  Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun, görevi sırasında ''bir inşaat konusundaki ek  sözleşmeye, usul ve yasaya aykırı imza atarak görevinin gereklerine aykırı  hareket ettiği ve üniversitenin zarara uğramasına yol açtığı'' iddiasıyla  yargılanmasına başlandı.

                 İstanbul 5. Asliye Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan  Alemdaroğlu, avukatları Tülin Tuncer ve Erdoğan Tuncer ile İÜ avukatı Muammer Öz  katıldı.

                 Kimlik tespitinin ardından savunması alınan Alemdaroğlu, 2003'de Antalya  Konyaaltı Caddesi'ndeki İÜ'ye ait 1200 metrekarelik arazide Devlet İhale Kanunu  51/g maddesi uyarınca ''Kat karşılığı'' inşaat yaptırmak için ihale açıldığını  belirtti.

                 Bu ihaleyi kazanan firmanın inşaat sırasında planı değiştirerek daha  büyük bir bina yapmayı teklif ettiğini anlatan Alemdaroğlu, ''Bu durumu ikinci  kez ihale etmeye gerek duymadan onayladık. İnşaat bitmeden görev sürem dolduğu  için rektörlükten ayrıldım'' dedi.

                 Alemdaroğlu, daha sonraki üniversite yönetiminin kendisini yıpratmak için  hakkında böyle bir iddiada bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

                 ''Yapılan işten kurum zarar görmemiştir. Aksine karı olmuştur. Eğer bunda  bir zarar varsa bundan benden sonraki yönetim de sorumludur. Suçlamaları kabul  etmiyorum. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı bir kurumdan gayri menkul  değerlendirmesi yaptırmıştım. Avukatım diğer deliller ile bunu da delil olarak  mahkemeye sunacak. Ayrıca Antalya'da görülen davada bilirkişi raporları lehimize  görülmektedir.

                 Üniversiteye karşı açılan bu dava bilirkişilerin lehime rapor vermesinden  sonra gerek müteahhit gerekse üniversite tarafından takip edilmemiştir.''

                 İÜ avukatı Muammer Öz ise Antalya'daki davayı takipsiz bırakmalarının  nedeninin genel uygulamayla ilgili olduğunu belirterek, ''Buna göre üniversite  aleyhine açılan bir dava takip edilmediğinde biz de davayı takip etmiyoruz. Sözü  edilen davada takipsizlik bu nedenledir'' dedi.

                 Mahkeme, dava konusu olayla ilgili bilirkişi tayin edilmesi ve daha önce  Antalya'da görülün İÜ ve inşaatçı firma arasındaki dava dosyasının istenmesi için  duruşmayı erteledi.

                 Duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alemdaroğlu,  bu konunun Ergenekon Davası ile ilgisi olmadığını belirterek, ''Dürüst ihale  yaptım. 4 yıl yönetim kurulu üyeliğim, 7 yıl rektörlüğüm var. Bu zaman içerisinde  tüm ihaleler dürüst bir şekilde gerçekleştirildi. Üniversite ve YÖK yönetimi  böyle bir düşünce içerisinde ama bunun da üstesinden geleceğiz'' dedi.

                

                 -OLAYIN GEÇMİŞİ-

                

                 Eski İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun, görevli olduğu 2003 yılı ve  sonrasında, İÜ'ye ait Antalya Meteoroloji mevkii Konyaaltı Caddesi'ndeki araziyi,  kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle yüklenici firmaya ihale ettikten sonra ek bir  sözleşmeye imza atarak 14 ayda bitirilmesi gereken işin gecikmesine ve bu süreçte  üniversitenin zarara uğramasına neden olduğu öne sürülüyor.

                 ''Usul ve yasaya aykırı olarak ek sözleşmeye imza atarak görevinin  gereklerine aykırı hareket ettiği ve böylece kamunun zararına neden olduğu''  ileri sürülen Alemdaroğlu'nun, TCK'nın ''görevi kötüye kullanmak'' suçunu  düzenleyen 257. maddesi uyarınca 1 ile 3 yıl arasında hapsi isteniyor.

 

YANGIN

 

- Muğla'nın Ortaca ilçesinde bir iş yerinde  çıkan yangın, maddi hasara neden oldu.

                 Alınan bilgiye göre, Ortaca Terzialiler Mahallesi Pirinç İş Merkezi'nde  Süleyman Balta'ya ait çeyiz eşyaları satan iş yerinde elektrik kontağından yangın  çıktı.

                 Kısa sürede büyüyen yangın, olay yerine gelen itfaiye ekiplerince  güçlükle kontrol altına alındı.  İş yeri sahibi ve yakınları söndürme  çalışmalarını üzüntü içinde izledi.

                 Yangında ölen ya da yaralanan olmazken, iş yeri kullanılamaz hale geldi.

                

    

 

ORMAN VE KONUT YANGINLARI

 

 

-KÜÇÜKÇEKMECE'DE FABRİKA YANGINI

                

                

Küçükçekmece'de bir fabrikada çıkan yangın  maddi hasara neden oldu.

                 İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Galvano Teknik Sanayi Sitesi'nde yer  alan ve metal yüzey kaplama işi yaptığı belirtilen bir fabrikada, kimyevi  maddelerin alev almasıyla yangın başladı.

                 Güvenlik görevlilerinin ihbarıyla olay yerine gelen Başakşehir ve  Bağcılar itfaiye gruplarınca müdahale edilen yangın, bir süre sonra fabrikanın  doğalgaz kutusuna sıçradı. Bunun üzerine çağrılan İGDAŞ görevlileri, fabrikaya  gelen hattaki doğalgazı keserek yangının büyümesini önledi.

                 Yangın, itfaiye ekiplerinin köpük sıkarak yaklaşık bir saatlik çalışması  sonucu söndürülürken, fabrikada maddi hasar meydana geldi.

-

 

FATİH'TE YANGIN

                 -YANGINDA, TÜRKÜCÜ GÜLER IŞIK'A AİT

                 2 KATLI BİNA BÜYÜK ÇAPTA HASAR GÖRDÜ

                

                

Fatih'te, türkücü Güler Işık'a ait 2 katlı  ahşap bina, çıkan yangında büyük çapta hasar gördü.

                 Unkapanı Haraççı Karamehmet Mahallesi Üsküplü Caddesi Yeşil Tulumba  Sokak'ta yer alan ve kullanılmadığı belirtilen 2 katlı ahşap binanın alt  katındaki iş yerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

                 Daha önceden yıkılma tehlikesi nedeniyle belediyece güvenlik çemberine  alındığı öğrenilen ve içine kimsenin girmesine izin verilmeyen binadaki yangına,  Fatih ve Beyoğlu itfaiye ekipleri müdahale etti.

                 Ekiplerin çabalarıyla söndürülen yangında, türkücü Güler Işık'a ait  olduğu öğrenilen binada büyük çapta hasar oluştu.

                 Polis ve itfaiye ekipleri, yangının çıkış nedenini araştırıyor.

 

 

KADIKÖY'DE YANGIN

                

Kadıköy'de 5 katlı bir binanın çatısında  çıkan yangın, diğer katlara ve çevredeki binalara sıçramadan söndürüldü.

                 Alınan bilgiye göre, Fikirtepe Mandra Caddesi Erenler Sokak'taki 5 katlı  apartmanın ahşap olan çatı katında izolasyon çalışması yapıldığı sırada yangın  çıktı.

                 Olay yerine çağrılan Kadıköy, Erenköy ve Ümraniye itfaiye ekiplerince  diğer katlara ve çevredeki binalara sıçramadan söndürülen yangında, çatı katı  kullanılamaz hale geldi.

                 Yangın sırasında, izolasyon çalışmasında kullanılan 2 piknik tüpünün alev  alarak parladığı ve aynı sokaktaki bir evin bahçesine fırladığı öğrenildi. Bu  sırada çatıda çalışan işçilerin, tüp ve ahşap çatının tutuşmasından önce olay  yerinden ayrıldığı belirtildi.

                 Öte yandan, bazı sokak sakinleri de yangına binanın çatısında kurulu baz  istasyonunun neden olduğunu öne sürerek, kaldırılmasını istediler.

 

 

 

                 -FİNİKE'DE ORMAN YANGINI

                 -MAKİLİK VE KIZILÇAM ORMANLARININ BULUNDUĞU

                 ALANDA ORMAN YANGINI ÇIKTI

                

Antalya'nın Finike ilçesi Salur Köyü  yakınlarında makilik ve kızılçam ormanlarının bulunduğu alanda çıkan orman yangınında 45 hektarlık ağaçlık alan zarar gördü.

                 Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Salur  köyü yakınlarındaki makilik ve kızılçam ormanlarının bulunduğu alanda gece henüz  belirlenemeyen bir nedenle yangın meydana geldi.

                 Arazözlerle orman işçilerinin müdahale etmeye çalıştığı yangının, sarp  bir arazide olması nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı ancak  yangının büyüme riskinin bulunmadığı bildirildi.

 

-YUNANİSTAN'DA ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

                

 Yunanistan'ın kuzeyindeki Halkidiki  yarımadasında yer alan manastırlar bölgesi Aynaroz'da çıkan orman yangınının  kontrol altına alındığı bildirildi.

                 Yunan basın-yayın organları, Halkidiki'nin doğu kesiminde, 2 bin 400  metre yüksekliğindeki zirveye inşa edilen kilise ve manastırlardan oluşan  Aynaroz'daki ''Petrovuno'' bölgesinde dün çıkan yangının sabaha karşı kontrol  altına alındığını duyurdular.

                 Şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınmasında zorluklar yaşanan  yangını, söndürme ve soğutma çalışmalarında 80 itfaiyeci ile 20 itfaiye aracı  görev yaptı. İlk belirlemelere göre bölgede 400 dönümlük ormanlık arazinin kül  olduğu belirtildi.

 

 

 

FİNİKE'DEKİ ORMAN YANGINI

                 -BÖLGEDE GECE ETKİLİ OLAN YAĞMUR, YANGININ İLERLEYİŞİNİ

                 DURDURDU

                 -İÇ KESİMLERDE DEVAM EDEN YANGININ TAMAMEN KONTROL ALTINA

                 ALINMASINA ÇALIŞILIYOR

                 -YANGINDA 25 HEKTARLIK ALANIN TAHRİP OLDUĞU BELİRLENDİ

                

Antalya'nın Finike ilçesindeki orman yangının  ilerlemesi gece etkili olan yağış nedeniyle durdu. İç kısımlarda süren yangını  kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre,  Finike'nin Salur köyü yakınlarında iki gün önce çıkan ve arazi yapısı nedeniyle  müdahalede güçlük yaşanan yangının ilerlemesi, bu gece etkili olan yağmur  sayesinde sona erdi.

 İlerlemesi duran yangın iç kısımlarda devam ettiği ve yangının tamamen  kontrol altına alınması amacıyla bölgedeki söndürme ile soğutma çalışmalarının  devam ettiği bildirildi.

 Bölgede gece etkili olan ve duran yağışın sabah saatlerinde aralıklarla  yeniden başladığı öğrenildi.

 Yetkililer, yangında ilk tespitlere göre 25 hektarlık alanın tahrip  olduğunu bildirdiler.

 

 

 

 

ELEKTRİK- SU KESİNTİSİ

 

 

 

                 -BAŞKENTTE ELEKTRİK KESİNTİSİ

&nb

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !